На семинара ще бъде разгледан процесът на дигитална трансформация на трудовите правоотношения. Ще бъдат представени последните промени в трудовото законодателство, в т.ч. и промените в Кодекса на труда и в Закона за държавния служител, новите Наредба за вписване в регистъра на заетостта и Наредба за трудовия стаж, промените във връзка с работата от разстояние и промените в Наредбата за командироване в страната и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.
Всички промени ще бъдат разгледани през призмата на тяхната практическа приложимост.
Сред конкретните теми на семинара са:
Електронната трансформация на трудовите книжки – единен електронен трудов запис и регистър на заетостта. Промени в Кодекса на труда и в Закона за държавния служител. Новите Наредба за вписване в регистъра на заетостта и Наредба за трудовия стаж:
– Форматът и редът за съхранение на данните в регистъра на заетостта, редът и сроковете за вписване, заличаване и удостоверяване на обстоятелства, условията за достъп до данните в регистъра
– Правото на работодателите и органите по назначаване на достъп до информацията в единния електронен трудов запис – от кой момент достъпът ще е възможен и кои данни ще са видими? Как работодателите ще достъпват до регистъра на заетостта?
– Ще може ли работодателите да видят в регистъра на заетостта кога техния работник е сключил трудов договор за допълнителен труд?
– Новия код по ЕКАТТЕ за регистрация на повече от едно място на работа при работа от разстояние. В кои случаи при промяна на мястото на работа няма да се подава нов код по ЕКАТТЕ?
– Какви промени са направени във вече обнародваната Наредба за трудовия стаж, която от 01.06.2025 г. ще замени Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж.
Работа от разстояние – промените в Кодекса на труда във връзка с работата от разстояние:
– Новата възможност за работниците и работодателите да изменят работното място за период от 30 работни дни в 1 година по облекчен ред
– Нови законови изисквания при сключване на трудови договори, касаещи договаряне на място на работа, работно място и здравословни и безопасни условия на труд
– Кои вътрешни актове, политики и процедури следва да промени работодателя, ако желае да възлага и отчита дистанционната работа чрез система за отчитане на работното време или чрез изкуствен интелект.
Новите изисквания в провеждането и документирането на инструктаж на работещите от разстояние чрез информационните и комуникационни технологии и основни законови изисквания при въвеждането на електронни трудови досиета в предприятието:
– Преглед на промените в Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите, обнародвани в брой 27 от 29 март 2024 г.
– Преглед на промени в основните текстове на Наредбата и на промени в Книгите за инструктаж: промени в книгата за начален инструктаж, книгата за инструктаж на работното място, периодичен и извънреден инструктаж, Книга за ежедневен инструктаж
– Анализ на новоприетата възможност за провеждане на дистанционен инструктаж и документирането му с електронни документи
– Какви са законовите изисквания за въвеждане на електронни трудови досиета? Изисквания към работодателя във връзка с изготвянето, обмена и съхраняването на електронните документи в електронното трудово досие
Възможностите, които дават Наредбата за командироване в страната и Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина за възможността заповедта за командировка да се създава и като електронен документ:
– Какви са законовите изисквания на НКС в тази връзка
– Какви са законовите изисквания на НСКСЧ в тази връзка
В онлайн обучението е предвиден специален панел за въпроси и отговори по темите на семинара.
На всички участници в семинара ще бъде издаден Сертификат за преминато специализирано обучение.
Лектор:
ТЕОДОРА ДИЧЕВА
Юрист, с над 11 годишен опит като Директор на правната дирекция към ИА „Главна инспекция по труда“
Такси за участие в онлайн обучението:
При регистрация до 22 октомври – 140 лв. за участник
При регистрация след 22 октомври – 180 лв. за участник
(върху посочените цени ще бъде начислен ДДС)
Онлайн курса ще се проведе през платформата Zoom.
Достъпът до курса ще се осъществи посредством линк, който ще получите на посочения от Вас е-мейл, два дни преди датата на започване на обучението.
Технически изисквания за участие в курса:
Работещ настолен компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон. Работеща аудио система на устройството. Стабилна интернет връзка.
Срокът за регистрация за участие в курса е до 13 ноември 2024 г.
Файлове: