На семинара ще бъдат разгледани правните възможности за прекратяване на трудовото правоотношение и нормативната регулация на този процес. Ще бъдат представени видовете прекратителни основания и възможностите за работодателите в този аспект. Ще бъде разяснено как ще се вписват данните за прекратяване на трудовия договор в Регистъра на заетостта след 01.06.2025 г., кои данни и в какъв срок ще подлежат на вписване.
Сред конкретните теми на семинара са:
1. Преглед на правните възможности за прекратяване на трудовите договори съгласно разпоредбите на Кодекса на труда – прекратяване на основен трудов договор и такива за допълнителен труд.
2. Прекратяване на трудово правоотношение, възникнало въз основа на конкурс. Каква е разликата между уволнение и останалите основания за прекратяване на трудовите договори?
3. Прекратяване на трудовото правоотношение за вътрешно заместване и вътрешно съвместителство след завръщане на титуляра на длъжността (чл. 259 КТ). Какви реквизити следва да включат работодателите в документа (заповед, допълнително споразумение или друг документ), с който ще прекратят трудов договор на свой служител.
4. Съдържание, задължителни и допълнителни реквизитите на заповедите за прекратяване на срочните трудови договори, по инициатива на работодателите и по инициатива на работниците и служителите.
5. Съдържание, задължителни и допълнителни реквизити на заповедите за прекратяване на безсрочен трудов договор:
– Прекратяване на безсрочен трудов договор по инициатива на работодателя – изисквания и правни възможности, с предизвестие и при неспазено предизвестие.
– Прекратяване на безсрочен трудов договор по инициатива на работника -изисквания и възможности, предизвестие.
– Дисциплинарно уволнение – особености, основания, процедура, документиране на процедурата за търсене на дисциплинарна отговорност и налагане на дисциплинарно наказание „Уволнение“.
6. Как ще се вписват данните за прекратяване на трудовия договор в Регистъра на заетостта след 01.06.2025 г. Кои данни и в какъв срок ще подлежат на вписване. Начин и срокове за вписване на промени в единните електронни трудови записи след влезли в сила установителни и осъдителни съдебни решения след 01.06.2025 г.
7. Видовете обезщетения при прекратяване на трудов договор:
– Обезщетения, дължими от работодателя и такива, дължими от работника или служителя. Срок за изплащане на обезщетенията.
В онлайн обучението е предвиден специален панел за въпроси и отговори по темите на семинара.
На всички участници в семинара ще бъде издаден Сертификат за преминато специализирано обучение.
Лектор:
ТЕОДОРА ДИЧЕВА
Юрист, с над 11 годишен опит като Директор на правната дирекция към ИА „Главна инспекция по труда“
Такси за участие в онлайн обучението:
При регистрация до 19 декември – 150 лв. за участник
При регистрация след 19 декември – 180 лв. за участник
(върху посочените цени ще бъде начислен ДДС)
Онлайн курса ще се проведе през платформата Zoom.
Достъпът до курса ще се осъществи посредством линк, който ще получите на посочения от Вас е-мейл, два дни преди датата на започване на обучението.
Технически изисквания за участие в курса:
Работещ настолен компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон. Работеща аудио система на устройството. Стабилна интернет връзка.
Срокът за регистрация за участие в курса е до 28 януари 2025 г.
Файлове: