
На семинара ще бъде разгледано Тълкувателно решение № 1 от 31.05.2023 г. по тълк. д. № 1/2020 г., ОСТК на Върховния касационен съд и неговото отражение върху правните режими на дружеството с ограничена отговорност и търговския регистър.
По време на обучението ще бъде направен преглед на противоречията в съдебната практика по всеки от въпросите, поставени в тълкувателното решение, дадения от ВКС отговор и неговия анализ през призмата на натрупаната практика на ВКС.
Заключителната част на семинара обхваща опит за преценка дали след тълкувателното решение има и други въпроси, по които е налице противоречива практика и които заслужава да намерят отговор в тълкувателно решение.
Сред конкретните теми на обучението са:
– По какъв ред се прекратява еднолично дружество с ограничена отговорност при смърт на едноличния собственик на капитала и управител на дружеството и бездействие на наследниците му?
– Допустим ли е иск по чл. 74, ал. 1 ТЗ за отмяна на решение на общо събрание на съдружниците в ООД за освобождаване на управител, ако по предходна точка на дневния ред е прието решение за изключване на управителя като съдружник?
– Приложима ли е санкцията по чл. 126 ТЗ по отношение на съдружник за действия, визирани в чл. 126, ал. 3, т. 1 – 3 ТЗ, но извършени от него в качеството му на управител, или отговорността му може да бъде реализирана само по реда на чл. 145 ТЗ?
– Кой е легитимиран да получи уведомлението на управителя за заличаването му по реда на чл. 141, ал. 5 ТЗ?
– Легитимиран ли е напускащият по реда на чл. 125, ал. 2 ТЗ съдружник сам да заяви вписване в ТРРЮЛНЦ на прекратяване на участието му в ООД, в случай на бездействие на органите на дружеството по приемане на решение за освободените му дялове и вписване на промяната в търговския регистър?
– Какви са правомощията на съда при обжалване на отказ по чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ в хипотезата на липса на указания по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ от длъжностното лице по регистрацията?
– Следва ли да се извърши вписване в ТРРЮЛНЦ на разпоредителна сделка с дружествени дялове по чл. 129, ал. 2 ТЗ при наличие на невписани предходни разпоредителни сделки или вписан запор?
– Допустимо ли е по реда на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ да бъдат обжалвани други актове на длъжностните лица по регистрацията, отразени в електронните регистри, извън отказите, постановени по подадени заявления за вписване, заличаване и обявяване на актове?
В онлайн обучението е предвиден специален панел за въпроси и отговори по темите на семинара.
На всички участници в семинара ще бъде издаден Сертификат за преминато специализирано обучение.
Лектор:

Такса за участие в онлайн семинара:
160 лв. за участник
(върху посочената цена ще бъде начислен ДДС)
Онлайн обучението ще се проведе през платформата Zoom.
Достъпът до обучението ще се осъществи посредством линк, който ще получите на посочения от Вас е-мейл, два дни преди датата на започване на обучението.
Технически изисквания за участие в обучението:
Работещ настолен компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон. Работеща аудио система на устройството. Стабилна интернет връзка.