На семинара ще бъдат разгледани промените в трудовото законодателство, в т.ч. и промените в Кодекса на труда, обнародвани в бр. 27 на ДВ от 29.03.2024 г., както и промените обнародвани в ДВ, бр. 66 от 6.08.2024 г.
На обучението ще бъде представена и новата Наредба за вписване в регистъра на заетостта, обнародвана в ДВ бр. 65, от 2 август 2024 г., касаещи въвеждането на Регистър на заетостта и Единен електронен трудов запис, които ще заменят хартиените трудови книжки, както и задълженията на работодателите и органите по назначаване, след влизане в сила на промените.
Ще бъде разгледана и новата нормативна уредба на извършването на работа от разстояние и какви са правата и задълженията както на служителите, така и на работодателите в този аспект. Ще бъдат разяснени новите изисквания в провеждането и документирането на инструктаж на работещите от разстояние чрез информационните и комуникационни технологии.
На семинара ще бъде разгледана и тематиката за сумираното изчисляване на работното време и електронните трудови досиета.
Семинарът ще се проведе в луксозния Hyatt Regency Pravets Resort: Уеб-сайт-Hyatt Pravets
Сред конкретните въпроси, на които ще отговорим на семинара са:
– Какви проблеми се очертават пред работодателите и органите по назначаване след преустановяване на вписванията в хартиената трудова книжка и започване на ползването на регистъра на заетостта?
– Кои данни подлежат на вписване в единните електронни трудови записи на работниците и служителите и на държавните служители?
– Кога влиза в сила закона за работодателите и за органите по назначаване?
– Какъв срок е предвидил Кодекса на труда за оформянето на трудовите и служебните книжки от работодателите и органите по назначаване?
– Имат ли задължение работодателите да вписват данните от хартиените трудови книжки на наетите от тях работници в новосъздадения регистър на заетостта?
– Как е регламентирано да се осъществи достъпът на работника или на държавния служител до единния му електронен трудов запис?
– Правото на работодателите и органите по назначаване на достъп до информацията в единния електронен трудов запис – от кой момент достъпът ще е възможен и кои данни ще са видими?
– Ще може ли работодателите да видят в регистъра на заетостта кога техния работник е сключил трудов договор за допълнителен труд?
– Как ще се вписва в регистъра на заетостта новото обстоятелство – начало на изпълнение на трудовото правоотношение?
– Как ще се вписват налагането и вдигането на запор за издръжка при работниците и органите по назначаване?
Ще разгледаме и темите, свързани с:
– Правата и задълженията на страните по трудовото правоотношение при договаряне на работа от разстояние и хибридна работа
– Новата легална дефиниция за работно място при работа от разстояние.
– Новите задължения за страните по трудовото правоотношение за предоставяне на писмена информация за характеристиките на работното си място
– Гарантиране на „правото на изключване“ на всички работници и служители в предприятието, договаряне на изключванията
– Новото задължение на работещите от разстояние да уведомят работодателя за всяка злополука на работното място – същност на задължението и предоставяне на добри практики за изпълнението му
– Промените в ЗЗБУТ, във връзка с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд при работещите от разстояние
– Новата възможност за провеждане на дистанционен инструктаж и документирането му с електронни документи, считано от 27 септември 2024 г.
– Основните законови изисквания при въвеждане в предприятието на електронни трудови досиета
– Видовете електронни подписи и електронни документи, които може да се създават и съхраняват в електронните трудови досиета
– Съхраняването на електронните досиета и осигуряване на достъп до тях на работниците, управленския състав на предприятието и на контролните органи на Инспекцията по труда
– Най-важното за работата на смени и сумираното отчитане на работното време
– Новата редакция на Наредбата за трудовия стаж (обн., ДВ, бр. 65 от 02.08.2024 г., в сила от 01.06.2025 г.) и промените относно правната уредба за трудовия стаж
На всички участници в семинара ще бъде издаден Сертификат за преминато специализирано обучение.
Лектор:
ТЕОДОРА ДИЧЕВА
Юрист, с над 11 годишен опит като Директор на правната дирекция към ИА „Главна инспекция по труда“
Такси за участие в семинара, настаняване и изхранване:
При настаняване в единична стая – 1050 лв. за участник
При настаняване в двойна стая – 890 лв. за участник
(в посочените цени е включен ДДС върху таксата за участие, а върху таксата за настаняване и изхранване, ДДС не се начислява, на основание чл. 142, ал. 1 ЗДДС)
Таксите включват:
2 нощувки в Hyatt Regency Pravets Resort (на 30 и 31 октомври), 2 закуски, 1 обяд и 2 вечери, 3 кафе-паузи, ползване на термална зона спа център, закрит басейн и фитнес, интернет.
Лекционни и презентационни материали по посочените теми, консултации с лектора, възможност за разглеждане и решаване на собствени казуси, помощни принадлежности, издаване на Сертификат за участие в семинара.
Срокът за регистрация за участие в обучението е до 21 октомври 2024 г. или до изчерпване на местата за участие. Местата за участие в семинара са ограничени!
При желание за регистрация за участие в семинара, моля изпратете е-мейл на: pavel.tzanev@expertevents.bg заедно с трите имена на участниците, е-мейл и телефон, компания и длъжност, вида настаняване (единична или двойна стая), както и данни за издаване на фактура.
Промени по резервациите или анулации, могат да се правят без неустойки, с писмено уведомление до EXPERT EVENTS, минимум 10 дни преди датата на започване на семинара, при което заплатените такси се възстановяват в пълен размер. За анулации направени след този срок се дължи неустойка в размер на 50% от таксата за участие в семинара.
Всички промени във връзка с участието в семинара следва да бъдат направени с писмено уведомление до EXPERT EVENTS.
Файлове: