
Обучението е с практическа насоченост и се разглеждат различни примери и ситуации от практиката на мерките срещу изпирането на пари. Обучението покрива изискванията за въвеждащо обучение за всички нови служители и продължаващо обучение за всички останали служители на задължените лица, съгласно разпоредбите на чл.101, ал.11 от ЗМИП. Въвеждащото обучение следва да се извършва непосредствено след назначаването на нов служител, а продължаващото обучение за всички служители следва да е веднъж годишно.
В хода на обучението ще бъдат представени и насоките на Европейския банков орган, в сила от 01.12.2022 г., които са задължителни за прилагане от институциите във финансовата система, както и новата европейска правна рамка в превенцията на изпирането на пари и финансиране на тероризма (The New EU Anti-Money Laundering Package) и как тя ще се отрази върху изискванията към задължените субекти.
Сред конкретните теми на обучението са:
– Задължени субекти по ЗМИП и промяна в новата европейска рамка
– Рискове от неспазване на законовите изисквания и очаквани промени в санкционния режим
– Насоки за изработване и изменение на вътрешните правила по ЗМИП
– Специализирана служба по ЗМИП, основни отговорности и организация на работа. Нови изисквания на Насоки на Европейския банков орган.
– Мерки за комплексна проверка по отношение на клиентите на задължените лица и риск-базиран подход при прилагането им
– Присъствена и дистанционна идентификация, проверка на идентификацията, документиране
– Идентификация на действителния собственик. Сложна структура на собствеността и специфични случаи на дружества и други правни образувания.
– Прилагане на мерки за разширена комплексна проверка в случаи на клиенти и ситуации с висок риск
– Промени в определянето на списъци на държави с висок риск с въвеждането на новата европейска правна рамка
– Установяване на произхода на средствата и източника на имуществено състояние: способи и документиране
– Наблюдение на деловите взаимоотношения. Действия при сложни и необичайни операции. Уведомяване на дирекция „Финансово разузнаване“ на Държавна агенция „Национална сигурност“
– Собствена оценка на риска. Обвързаност на собствената оценка на риска с резултатите от националната оценка на риска (НОР) и наднационалната оценка на риска на ЕС
– Оценка на риска, произтичащ от деловите взаимоотношения и определяне на рисков профил на клиентите и контрагентите. Методология, рискови фактори и скоринг базирана оценка
На всеки участник в обучението се предоставя сертификат, програма и учебни материали. Тези документи са необходими за доказване на изпълнението на законовите изисквания за обучение и се предоставят на контролните органи при проверка, заедно с изготвените от задълженото лице план за провеждане на обучения на годишна база и отчет за изпълнението му, съгласно изискванията на чл.67 от Правилника за прилагане на ЗМИП.
Лектор:

Такси за участие в онлайн обучението:
180 лв. за участник
(върху посочената цена ще бъде начислен ДДС)
Онлайн обучението ще се проведе през платформата Zoom.
Достъпът до обучението ще се осъществи посредством линк, който ще получите на посочения от Вас е-мейл, два дни преди датата на започване на обучението.
Технически изисквания за участие в обучението:
Работещ настолен компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон. Работеща аудио система на устройството. Стабилна интернет връзка.